W 2016 r. uruchomiliśmy własne Laboratorium Badawczo-Technologiczne, którego priorytetem jest Rozwój Nowych Technologii. Jego zadanie to też wykonywanie kompleksowych prac badawczych i analiz w zakresie oznaczeń parametrów: fizyko-chemicznych, mechanicznych, przetwórczych oraz użytkowych wyrobów tworzywowych. W ten sposób cały czas udoskonalmy naszą technologię.
Regranulat Contalen to gwarancja jakości. Nasz materiał jest szeroko testowany, zaś produkt zawsze sprawdzony i zgodny z deklarowanymi parametrami. Potwierdzają to:

Gęstość – Gęstością d nazywamy stosunek masy próbki tworzywa do jej objętości w danej temperaturze. Jest to masa (w gramach)/1cm3 danej substancji
d = m / V
gdzie m = masa, V = objętość
Badanie przeprowadza się wg normy PN EN ISO 1183-1 – Metoda A: Metoda zanurzeniowa ma zastosowanie do oznaczania gęstości stałych tworzyw (z wyjątkiem proszków).

Pomiar wskaźnika płynięcia tworzyw można przeprowadzić z:
- granulatu/regranulatu
- przemiału
- proszku/dryblendu
Badanie przeprowadza się zgodnie z normą PN-EN ISO 1133-1: włożenie niewielkiej ilości polimeru ok. 4-5 g do urządzenia zwanego plastometrem. Próbkę ogrzewa się wstępnie przez określony czas: 5 min w 190 °C dla polietylenu i 6 minut w 230°C dla polipropylenu. Podgrzana masa jest wprowadzana w tłok. Standardowe obciążniki masy to 2,16 kg, 5 kg, itp. Masa wywiera siłę na stopiony polimer i natychmiast zaczyna płynąć przez dyszę. Próbkę stopu po określonym czasie dokładnie się waży.
MFI – Wskaźnik szybkości płynięcia (z ang. Melt Flow Index) – liczba wyrażająca ilość tworzywa termoplastycznego przepływającego przez dyszę kołową o ustalonych wymiarach: w ciągu określonego czasu, pod danym ciśnieniem oraz w danej temperaturze.
Wyróżnia się masowy (MFR) i objętościowy (MVR) wskaźnik szybkości płynięcia.
- Masowy wskaźnik szybkości płynięcia (MFR) wyraża masę tworzywa przepływającego przez dyszę kołową w znormalizowanych warunkach: jednostka – gram/10 minut.
- Objętościowy wskaźnik szybkości płynięcia (MVR) wyraża objętość tworzywa przepływającego przez dyszę kołową w znormalizowanych warunkach: jednostka – cm³/10 minut.

MFI wyraża się w gramach polymer/10 minut całkowitego czasu badania. MFI jest często stosowane w celu ustalenia, jak polimer będzie się przetwarzać. Na przykład, czy regranulat będzie nadawał się do wtrysku czy raczej na wytłaczanie rur, folii lub płyt.
Wilgotność – zawartość wody w danym materiale. Wyraża się w procentach wagowych lub objętościowych. Badanie przeprowadza się według metody wagowej.
Klasyczny pomiar polega na suszeniu zważonej próbki w określonej temperaturze do stałej masy i na obliczeniu wskaźnika wilgotności według wzoru:
W = (m1 – m2) / m2 *100%
Gdzie: m1 – masa próbki wilgotnej; m2 – masa próbki wysuszonej
Znaczenie metody odgazowania dla jakości bazowego surowca
Konkretnym problemem jest odgazowanie tworzywa przy produkcji. W trakcie ruchu materiału w cylindrze wytłaczarki następują wzrosty ciśnienia i temperatury, czego skutkiem jest uwalnianie się związków lotnych. Sprężone cząsteczki gazu powodują powstawanie w tworzywie przestrzeni wypełnionych gazem, co pogarsza jakość produktu końcowego. Absorber ma za zadanie unieaktywnić niektóre zanieczyszczenia (np. kwaśne związki chloru) z przemiałów i granulatów: PE, PP, ABS, PS, PVC, PA. Zastosowanie pochłaniacza wilgoci całkowicie wyklucza konieczność suszenia tworzywa w suszarce. Reakcja substancji czynnej zawartej w dodatku zachodzi bezpośrednio w czasie procesu plastyfikacji. Zakres zastosowania absorbera jest bardzo szeroki i obejmuje praktycznie każdą gałąź przemysłu. Chodzi o branże korzystające z: granulatów, regranulatów, przemiałów i aglomeratów w trakcie produkcji. Na przykład przy wytwórstwie folii, rur czy w recyklingu materiałowym.


Zanieczyszczenia w surowcu
Najczęściej występującymi zanieczyszczeniami są: tektura (papier), inne tworzywa sztuczne, drewno, szkło i metal.
Kształt i wielkość granulek
Zależą one od:
- ciśnienia na głowicy
- prędkości obrotowej noży
- wielkości otworów na głowicy (np. 3mm – dla regranulatów o niskim MFI)
- prędkości wytłaczarki
MFI – WSKAŹNIK SZYBKOŚCI PŁYNIĘCIA
Wskaźnik szybkości płynięcia MFI ok. 0,20–0,3 g /10 min wskazuje, że surowiec będzie się odznaczać dużą wytrzymałością mechaniczną. Z tego powodu doskonale nadaje się do: produkcji worków transportowych o dużej wytrzymałości, folii termokurczliwej do obkurczania palet i innych zastosowań.
Metody przetwórstwa:
- folia rękawowa
- wytłaczanie z rozdmuchem
- wtrysk z rozdmuchem
Typowe zastosowania:
- pojemniki wytwarzane metodą wytłaczania z rozdmuchem
- folia rękawowa
- folia termokurczliwa
Wskaźnik szybkości płynięcia MFI ok. 1,5–1,9 g / 10 min to polietylen o niskiej gęstości przeznaczony do produkcji folii o wysokiej przezroczystości. Surowiec o takim MFI nadaje się dla grubości powyżej 25 μm, które to odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi.
Metody przetwórstwa:
- folia rękawowa
- folie wylewane
Typowe zastosowania:
- opakowania giętkie
- folia rękawowa
- folie opakowaniowa
- folie spożywcze
- folie higieniczna
- folie termokurczliwe
Zalecana grubość folii: 25 – 100 μm
Wskaźnik szybkości płynięcia MFI ok 0,50–0,7 g /10 min wskazuje, że surowiec jest przeznaczony do produkcji folii oraz małych pojemników metodą wytłaczania z rozdmuchem. Z tego powodu nadaje się dla grubości powyżej 40 µm, które odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi.
Metody przetwórstwa:
- folia rękawowa
- wytłaczanie z rozdmuchem
Typowe zastosowania:
- pojemniki wytwarzane metodą wytłaczania z rozdmuchem
- folia rękawowa
Wskaźnik szybkości płynięcia MFI ok 0,75– 0,8 g /10 min jest przeznaczony do wytwarzania folii opakowaniowej o dobrej jakości i grubości powyżej 25 µm.
Metody przetwórstwa:
- folia rękawowa
Typowe zastosowania:
- torby i worki stojące
- folie termokurczliwe
- folie rękawowe
- folie do pakowania żywności
- folie do laminacji
